Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt całego roku liturgicznego.
Rozpoczyna się Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej, ma swój szczyt w Wigilii Paschalnej i kończy się II nieszporami uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. W czasie Triduum istnieje możliwość zyskania odpustu zupełnego przez wszystkich, którzy wypełniwszy zwykłe warunki odpustu, spełnią następujące dzieła:
w Wielki Czwartek -udział we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej i uroczyste odmówienie hymnu Przed tak wielkim Sakramentem,
w Wielki Piątek – pobożny udział w Adoracji krzyż w czasie liturgii na cześć Męki Pańskiej,
w Wielką Sobotę – udział w liturgii Wigilii Paschalnej i odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego.
Warunki zyskania odpustu zupełnego
Odpust zupełny może zyskać osoba ochrzczona, będąca w jedności z Kościołem spełniając wszystkie warunków. Kolejność spełnienia tych warunków nie jest ważna. Najważniejsze jest by przez cały ten czas, (dzień) być w stanie łaski uświęcającej.
- Stan łaski uświęcającej.
Spowiedź św. sakramentalna; jedna spowiedź wystarczy dla uzyskania kilku czy nawet kilkunastu odpustów, warunkiem jest by zawsze, za każdym razem być w stanie łaski uświęcającej. - Wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu nawet powszedniego.
Chodzi tutaj o radykalne zerwanie z jakąkolwiek sposobnością, o której wiemy, że może prowadzić nas do grzechu, nawet lekkiego; odrzucenie przywiązania do naszych słabości, złych skłonności, nałogów itp. - Komunia św. – warunkiem jest przystąpienie tego dnia do Komunii św.
- Dzieło odpustowe, czyn odpustowy.
- Modlitwa w intencjach Ojca św.
Wystarczy tutaj odmówić modlitwę „Ojcze nasz i Zdrowaś Mario” lub jakąkolwiek inną modlitwę w tych intencjach.